19. 4. 2024

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Velikonoce v tradici a řemeslech

U příležitosti oslav velikonočních svátků a zachování tradic, pojících se k těmto svátkům, bylo 18.4.2014 uspořádáno společenské odpoledne pro děti, rodiče a veřejnost.

Tuto akci, která se uskutečnila v místní sokolovně pořádala Obec Semice ve spolupráci  s MAS Polabí. Na organizaci se podílely také další organizace, například základní škola nebo nově se tvořící klub seniorek.

Byly zde připomenuty velikonoční zvyky a tradice, které se dodržují v naší vesnici nebo v blízkém okolí. Tato akce byla určena zejména dětem, ale byla určitě přínosná i dospělým, kteří zde také získali mnoho nových informací a zkušeností.

Proběhly zde ukázky tradičních řemesel – práce s hrnčířským kruhem, malování vajíček, pletení pomlázek a košíků, drátování, ukázky tradiční velikonoční kuchyně. Proběhla soutěž o nejchutnějšího a nejhezčího upečeného beránka. Toto vše bylo proloženo hudbou a soutěžemi pro děti (malování velikonočních obrázků, malované vajíčko). Dále probíhaly soutěže pro nejmenší v házení vajíček na cíl, v přenášení vajíček atd…Celá akce se uskutečnila v semické sokolovně, která byla vyzdobena velikonočními motivy, obrázky a tabulkami s velikonočními texty. Ve druhé polovině večera představili chlapci ve věku 7 – 14 let typický semický velikonoční zvyk – řehtání. V rozhovoru představili harmonogram řehtání včetně hodování, potom proběhly ukázky řehtání a hodování.

Celá akce byla kvalitně ozvučena a podbarvena pohádkovou hudbou pro děti. Děti dostaly v průběhu večera občerstvení a ceny za jednotlivé soutěže. V závěru akce si mohly děti všechna řemesla vlastnoručně vyzkoušet, proběhla také malá dětská diskotéka a děti si mohly zatancovat.

Tato akce měla obrovský přínos v mnoha směrech. Byly připomenuty velikonoční tradice, vysvětlena podstata oslav těchto svátků. Děti a také dospělí získali mnoho informací a mohli si vyzkoušet spoustu řemesel, která již nejsou běžně k vidění. Zúčastnilo se celkem 190 dětí a dospělých, s pořadateli bylo v sále místní sokolovny určitě přes 220 lidí.

Byla zde podtržena funkce rodiny, na akci chodily děti v doprovodu rodičů a prarodičů. Lidé se opět sešli, byli spolu, mohli si popovídat, upřednostnili společné setkání před individuální zábavou, např. sledováním televize. Bylo vidět, že se lidé chtějí scházet, pobavit se, zhlédnout něco zajímavého a vyzkoušet si to.

Cenný je také fakt, že zde byly propojeny mnohé generace od těch nejmladších dětí až po seniory. Všichni se k sobě chovali slušně, respektovali se. Z této velikonoční akce se stane akce tradiční a společně s dalšími obohatí kulturní život obce.

Zvláštní poděkování patří všem, kteří se na přípravě akce a její organizaci podíleli.

P.Jareš, M.Součková

Fotogalerii z Velikonoc v roce 2014 naleznete zde.

Vytvořeno: 21. 4. 2015
Poslední aktualizace: 7. 9. 2016 12:37