Aktuální počasí

Počasí dnes:

24. 4. 2024

zata

Bude oblačno až zataženo, na jihu místy déšť. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 4 až 0°C.

Typ: ostatní

S počátkem školního roku byl při základní škole Semice otevřen šachový kroužek a hned po měsíci tréninku jsme vyrazili poměřit síly s hráči ostatních oddílů na šachový turnaj konaný v Kolíně. Jednalo se o 1.kolo Regionální žákovské ligy, ze které postoupí ti nejlepší do krajského kola a případně dál na mistrovství republiky mládeže.

Před turnajem jsme neměli přehnané cíle, děti se stále ještě se šachovou hrou spíše seznamují. Navíc se zatím potýkáme s problémy se zabezpečením kroužku, chybí nám základní materiál jako jsou šachy, šachové hodiny nebo nástěnná šachovnice pro výuku. Zatím nám naštěstí vycházejí vstříc v šachovém oddíle v Lysé nad Labem, odkud si materiál na naše tréninky pravidelně zapůjčujeme. I přes tyto nelehké podmínky jsme se s dětmi do Kolína vydali. Šlo především o to, hezky si zahrát, získat zkušenosti a pokusit se na svém prvním turnaji získat alespoň nějaké body. Semický kroužek reprezentovalo na turnaji osm dětí z celkových šestnácti, které kroužek navštěvují. Poděkování bych tu rád vyjádřil panu Krátkému, který mi pomohl s dopravou dětí do Kolína.

Celkově se turnaje zúčastnilo 39 dětí z Nymburka, Českého Brodu, Uhlířských Janovic, domácího Kolína, Lysé nad Labem, Čáslavi, Čelákovic a Semic. A ani v této konkurenci se naše děti neztratily. Diplom BoháčNejlépe si vedl Jirka Boháč,  získal na turnaji  4,5 bodu ze sedmi možných, celkově se umístil na 11. místě a v kategorii chlapců do 12 let obsadil dokonce 1. místo! Myslím, že tím jako nováček příjemně překvapil nejen všechny přítomné vedoucí (některé možná i nepříjemně :-) ) , kteří už mají se svými dětmi mnoho turnajů za sebou, ale možná trochu i sám sebe. Právem mu patří největší gratulace!

Pěkný výsledek zaznamenal také Dan Krátký celkovým 24.místem,který se dokonce po druhém kole dělil o první místo,  Kuba Košnář 25. místem a Radek Muller 29. místem, všichni se ziskem 3 bodů31. místo pak obsadila Kristýna Mullerová (2,5 bodu), 33. místo Denisa Adamová (2,5 bodu) a 34. místo Patrik Brett ziskem 2 bodů. Na 39. místě pak skončil Martin Kavka se ziskem 1,5 bodu. Každý v turnaji zvítězil alespoň v jedné partii a za to jim všem také patří gratulace.

Děti získaly na turnaji mnoho cenných zkušeností, zjistily, že mohou měřit síly i se staršími dětmi a naopak, že je neradno podceňovat výrazně mladší! V průběhu turnaje jsme se nevyhnuli ani slzičkám, ale to už tak nějak k emocím a soupeření někdy patří, kdy na jedné straně je veliká radost a na druhé pak smutek a zklamání. Celkově si ale myslím, že výsledek byl nad očekávání skvělý. Je potřeba si uvědomit, že se šachu děti věnují něco málo přes měsíc, na rozdíl od jiných, kteří hrají tuto hru třeba již několik let. Turnaj dětem tedy ukázal, že mají před sebou ještě hodně práce, ale věřím, že jim také dodal chuť k dalšímu tréninku a další, ještě lepší výsledky se brzy dostaví.

Martin Košnář

A ještě několik fotografií z turnaje:

Bohač

1.kolo - Jirka Boháč v souboji s Radkem Mullerem. Jirka se rozjíždí ke skvělému výsledku v celém turnaji.

turnaj

V prvním kole narazil Jakub Košnář na zkušeného Lukáše Horu z Nymburka. Partie skončila remízou.

turnaj

První kolo svedlo dohromady také Kristýnu Mullerovou a Patrika Bretta. Kristýna byla úspěšnější a připsala si první bod v turnaji. V pozadí bojuje Martin Kavka s Matějem Škrabánkem z Nymburka, který byl nad jeho síly.

turnaj

V posledním kole úspěšně bojuje pod dohledem ostatních hráčů Dan Krátký s Alžbětou Tvrzníkovou z Kolína. Připsal si tak cenný třetí bod v turnaji.