19. 3. 2024

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Kostel Marie Magdaleny

Filiální kostel Marie Magdaleny v Semicích

První zmínka o zdejším kostele spadá již do roku 1352, tedy do dob Karla IV.,kdy byl připomínán jako kostel farní. V bouřlivých dobách třicetileté války byl však švédským vojskem pod velením generála Bannera roku 1641 rozbořen a vypálen,právě jako fara,která stála hned naproti,na místě dnešní školy.

Kostel sv.Marie Magdaleny byl vystavěn roku 1731 na místě dřívějšího kostela.Jako filiální kostel patří k sousední přerovské farnosti.Je to barokní stavba s mansardovou věží se síní v přízemí,kudy se do kostela vstupuje.

kostel

Ve vstupu v nadpraží je vyznačen letopočet 1731.Zdivo presbytáře zakončené polokruhem je pravděpodobně pozůstatek starého,dřívějšího kostela..Ve věži byly tři větší a jeden menší zvon.Jedním z nich se vždy ráno zvonívalo na znamení,že děti již mají čas jít do školy.Proto se mu říkalo “školák”.Prostřední zvony byly za války v roce 1917 sňaty a použity k válečným úcelum.Nahrazeny byly novým zvonem v roce 1926.

Uvnitř kostela je hlavní oltář s obrazem Maří Magdaleny na poušti rozjímající .Obraz má barokní rám a pod ním je řezaný baldachýnek.Postranní oltáře jsou barokní,malované na zdi. Loď má strop zrcadlový.

kostel

V sakristii je na plátně malovaný epitafní obraz Krista na kříži,dole s německým nápisem z roku 1679. Antonín Podlaha ve svém “Soupisu památek křesťanských v politickém okrese českobrodském” uvádí jméno zde odpočívajícího rytíře Petra Wirdta,který zemřel 24.11.1679

Kostelní kalich nese reliefy Panny Marie Staroboleslavské,sv.Vojtěcha a poprsí Maři Magdaleny.

Kostel kdysi býval kostelem husitským,dnes patří církvi římsko-katolické a od doby vzniku republiky má málo farníků,neboť po státním převratu skoro celá obec přestoupila i s farářem k víře československé. Václav Kára,farář v Přerově n/L se oženil.Byl arcibiskupem vybídnut,aby svoji manželku zapudil.Ke konci března 1920 celá zdejší obec i s farářem přestoupila k nové církvi československé.Již v této době ,okolo roku 1920 byl kostel v horším stavu a postupně chátrá.

Poděkování:

Z historie obce zpracovala paní Marie Pokorná.

Obrazově doplněno redakcí stránek obce..