19. 3. 2024

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Sokolovna

Otevření sokolovny v Semicích

Sokolská jednota byla v Semicích založena v roce 1914.Přípisem z 3.5.1914 bylo povoleno Místodržitelstvím v Praze ustavení  Sokola v Semicích,který na  své zakládající valné hromadě ustanovil starostou obce Sokolské Antonína Pařeza.V letech 1925 až 1936 byl starostou Sokola Jan Bryksí,učitel , Semice 22..Do Sokolské jednoty vstoupilo mnoho dospělých členů a také především mládeže . Jednota neměla vlastní budovu a cvičilo se v hostinci u Tichnů. Protože prostor nevyhovoval,začalo se uvažovat o vybudování vlastní budovy-sokolovny. Začátkem dubna 1930 se započalo se stavbou sokolovny.

sokolovna
Obr: Na pohlednici z roku 1933 je zachycena teké budova Sokolovny

Uvědomělí občané se pustili s chutí do těžké práce.Každý občan,který byl majitelem nějakého potahu pomáhal s přivážením stavebního materiálu-cihel,písku a cementu.Mimo to každý člen Sokola musel odpracovat 40 hodin na stavbě.

Vedení stavby se ujal pražský  stavitel a architekt pan Václav Štika. Stavbu řídil zadarmo. Výstavba sokolovny byla již v plném proudu,byly vybudovány sklepy,základy a vyzdívaly se mohutné zdi,když se konala 25.května 1930 oslava položení základního kamene sokolovny.

25.května 1930 položila zdejší sokolská jednota za úcasti okolních jednot a četných hostí základní kámen  sokolovny ,která byla již zpola postavena. Slavnost zahájil starosta bratr  Bryksí.V upřímném slavnostním projevu osvětlil význam  výstavby sokolovny,děkoval všem,kteří se úcastní započatého díla prací i radou a snaží se tak o uskutečnění našeho dávného ideálu-míti vlastní střechu.Další proslov měl starosta Sokola v Lysé nad Labem,Mudr Tichý,který apeloval na ozdravění společnosti a nápravu občanského charakteru.

Semická jednota získala obětavého spolupracovníka,architekta Václava Štiku z Prahy. Ten úspešne a štastne architektonicky elegantně vyřešil plán stavby s ohledem na okolí i malebné pozadí svěží zeleně sekácké Hůry. Členové sekáckého Sokola jsou připraveni vykonat vše pro zdárné ukončení stavby pod heslem daným bratrem Skopcem mladším:”Pro nás a naše děti vyhrajeme! Zdar dobrému začátku a štastnému konci.”

21. Září 1930 byla Sokolovna předána do užívání. 20. září byla v Sokolovně uspořádána hudební akademie

21.září od 10 hodin zahájil bratr Bryksí mimořádnou valnou hromadu Sokola.Poděkoval bratru Václavu Štikovi  za stavitelskou práci věnovanou zdarma,

Bratru Čepičkovi za vyměněný stavební pozemek a všem ostatním za práci .Za zvláštní zásluhy při výstavbě Sokolovny se čestnými členy Sokola stávají pan rada Václav Topol a stavitel Václav Štika.

21.září odpoledne ve 14 hodin se u lípy Svobody,před Obecním domem,seřadil průvod,který přešel okolo pomníku padlým.Zde byl vzdán hold padlým z 1.světové války a pak průvod přešel do nové Sokolovny. Následoval náročný a bohatý cvičební program a večer se konala taneční zábava.

Poděkování:

Z historie obce zpracovala paní Marie Pokorná.

Obrazově doplněno redakcí stránek obce.